Strona główna O Nas Usługi Gabinet Warto wiedzieć Kontakt
Najważniejsze informacje dotyczące higieny jamy ustnej:

- Zastępowanie brakujących zębów -

Dlaczego należy jak najszybciej zastępować utracone zęby?
Jeśli utraci się choćby jeden, sąsiadujące z luką zęby zaczną przesuwać się w stronę pustego miejsca. Przesuwanie się zębów doprowadza najczęściej do zapadania się policzków i niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy. Wargi robią się Wąskie i wyprostowane, mogą tez pojawić się bruzdy na twarzy, zwłaszcza wokół ust. Zgryz przestanie pasować, powodując uraz szczek i zębów.

Protezy
Co to jest? Proteza - to zestaw sztucznych zębów umocowanych w plastykowej podstawie, leżącej bezpośrednio na dziąsłach.
Komu są potrzebne? Częściowe protezy wykonuje się dla osób, którym brakuje kilka zębów, a pozostałe nie są na tyle silne, by utrzymać most. Protezy całkowite używane są przez tych, którzy utracili wszystkie górne lub dolne zęby.
Liczba wizyt - trzy do pięciu, konieczne jest bowiem wykonanie wycisku i właściwe dopasowanie protezy. Po założeniu gotowej protezy pacjent może potrzebować kilku dodatkowych wizyt, aby dokonać ewentualnych drobnych korekt w celu dopasowania protezy.

Mosty
Co to jest? Most (uzupełnienie brakujących zębów) umocowany jest do zębów przylegających do luki. Najczęściej stosowane typy mostów to mosty zacementowane lub przyklejane.
Komu są potrzebne? Mosty najlepiej sprawdzają się u osób, którym brak tylko kilka zębów. Zarówno mosty zacementowane jak i przyklejane wymagają by zęby, do których zostaną przytwierdzone, były zdrowe i miały odpowiednie wsparcie ze strony dziąseł i kości.
Liczba wizyt - zwykle dwie lub trzy.

Implanty (wszczepy)
Co to jest? Implant to umocowanie sztucznego zęba chirurgicznie umieszczane w kości szczęki lub żuchwy. Implanty są używane w połączeniu z mostami, protezami i koronami, by zastąpić jakakolwiek ilość brakujących zębów.
U kogo można je zastosować? Dorośli, którzy mają zdrowe dziąsła, odpowiednią ilość kości by utrzymać wszczep i silną motywacją do utrzymywania skrupulatnej higieny ust.
Liczba wizyt - Implanty wymagają jednego lub dwóch zabiegów i trwającego od trzech do dziewięciu miesięcy czasu oczekiwania na zakończenie leczenia. Pomiędzy zabiegami zwykle zaleca się comiesięczne wizyty kontrolne.
Jak to się robi? W miejscu, gdzie umieszcza się implant wykonuje się nacięcie, nawierca otwór w kości, a następnie wciska lub wkręca się tam implant. Implant pokrywa się śluzówką na okres od trzech do sześciu miesięcy, by pozwolić na narośnięcie kości na około implantu. Następnie odsłania się szczyt implantu i przytwierdza się jego górną część, a do niej mocuje się most, koronę lub protezę.

Wszystkie pytania, które chciałbyś zadać

Czego mogę oczekiwać po moście, implancie lub protezie?
Most - zwykle nie ma okresu rekonwalescencji i od razu można jeść wszystkie rodzaje pokarmów. Lekarz zasugeruje używanie odpowiednich przyborów do prawidłowego oczyszczania nowego mostu.
Implanty - okres rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym wszczepienia implantu trwa zwykle około dwóch tygodni. W tym czasie mogą wystąpić bóle, opuchlizna, lub sińce, a lekarz może przepisać antybiotyk i środki przeciwbólowe. Przez około dwa tygodnie po zabiegu zalecane jest spożywanie płynnych lub papkowatych pokarmów.
Protezy - jeśli po raz pierwszy używa się protezy, można zaobserwować wzmożone wydzielanie śliny. Można również mieć odczucie, że protezy są luźne lub zbyt duże, lub że jest za mało miejsca dla języka. W pierwszych dniach noszenia protez warto wkładać do ust małe kawałki jedzenia lub nawet przerzucić się okresowo na miękkie pokarmy. Pomoże to w przystosowaniu się dziąseł do założonych protez i zapobieganie się ich kołysaniu. Po kilku tygodniach używania nowej protezy dostosują się do niej również policzki i mięśnie warg. W razie przedłużających się jakichkolwiek dolegliwości należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jak należy czyścić i przechowywać protezy?
Po każdym posiłku należy wypłukać usta i protezy wodą. Wieczorem protezy należy ponownie wypłukać i delikatnie wyszczotkować wszystkie powierzchnie specjalną szczoteczką do protez lub zwykłą miękka szczoteczką do zębów. Specjalne pastylki czyszczące do protez dobrze je oczyszczają, należy jednak pamiętać, by dokładnie spłukać substancje czyszczącą. Może ona bowiem działać drażniąco na śluzówkę. Dziąsła potrzebują wypoczynku, dlatego w nocy należy je przechowywać poza jama ustną. Przed ponownym jej założeniem, należy delikatnie oczyścić szczoteczką dziąsła, język i podniebienie. Jeśli nosi się protezę częściową należy pamiętać o dokładnym i regularnym czyszczeniu naturalnych zębów szczotka i nitką.

Jak należy czyścić mosty lub implanty?
By utrzymać w czystości zęby sztuczne oraz wspierające zęby naturalne, należ czyścić je szczotką i nitką zębową. Należy także płukać intensywnie usta wodą po każdym posiłku.

Czy te same protezy starczą już na zawsze?
Najprawdopodobniej nie. Sztuczne zęby w protezie będą się ścierały i trzeba je będzie wymienić na nowe. Poza tym z wiekiem kość i dziąsła mogą skurczyć się, co spowoduje poluzowanie się protezy i powstanie nierównomiernego zgryzu. W razie dostrzeżenia jakichkolwiek problemów, należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Czym różnią sie mosty i protezy oparte na implantach od zwykłych mostów i protez?
Dentyści zalecają wykonanie mostu opartego na implantach w przypadku, gdy nie wskazane jest oparcie mostu na naturalnych zębach pacjenta. Protezy wsparte na implantach są bardziej stabilne i pozwalają spożywać bardziej zróżnicowane jedzenie niż w przypadku zwykłych protez.