Strona główna O Nas Usługi Gabinet Warto wiedzieć Kontakt
Najważniejsze informacje dotyczące higieny jamy ustnej:

- Naprawa zębów - wypełnienia, korony, leczenie kanałowe -

Wypełnienia (plomby)
Dlaczego są konieczne? Płytka nazębna - lepka, prawie bezbarwna warstwa bakterii, która bez przerwy formuje się na zębach miesza się z cukrami zjedzenia. Powstają z nich kwasy, które powodują ubytki próchnicze. Dentysta zwykle uzupełnia je twardym materiałem, najczęściej kompozytem (materiałem w kolorze zęba), stopem metali.
Wytrzymałość. wypełnienie może przetrwać okres do pięciu lat, a nawet do końca życia zależności od jego umiejscowienia, użytego materiału oraz częstotliwości i jakości zabiegów higienicznych wykonywanych przez pacjenta.
Jak to się robi? Od strony wejścia do ubytku dentysta oczyszcza go z próchnicy i nadaje mu odpowiedni kształt, a następnie dziurę w zębie wypełnia materiałem odpowiednim do rozmiaru i położenia ubytku.

Leczenie kanałowe
Kiedy jest konieczne? Jeżeli miazga zęba, która zawiera nerwy i naczynia krwionośne zostanie zakażona lub zniszczona z powodu ubytku lub urazu. Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem uratowania zęba i naprawienia zniszczeń.
Liczba wizyt - od jednej do trzech, w zależności od stanu miazgi. Jeśli ząb tkwi w ropniu (miazga obumarła i zakażenie wkroczyło w kość) trzeba często odsączyć ropę z kości, zanim będzie można wypełnić kanał.
Trwałość - materiał użyty do wypełnienia kanału korzeniowego może przetrwać prawdopodobnie całe życie, ale ewentualne wypełnienie czy korona mogą po upływie pewnego czasu wymagać wymiany.
Jak to się robi? Po znieczuleniu zęba dentysta wykonuje wejście do jamy miazgi, usuwa następnie zakażoną miazgę, oczyszcza, poszerza i nadaje odpowiedni kształt kanałom korzeniowym. Po zakończeniu tych czynności kanał (lub kilka kanałów) wypełnia materiałem podobnym do gumy, a następnie wykonuje wypełnienie (plombę). Czasem ząb może wymagać nałożenia korony. Słabsze żeby wymagają dodatkowego wzmocnienia w postaci umieszczonego w zębie metalowego wkładu koronowo-korzeniowego.

Korony
Kiedy sieje wykonuje? Korony są wykonywane, by pokryć zęby, które zostały osłabione przez ubytki naokoło wypełnień, lub poważnie zniszczone ubytkami lub urazami, przebarwione lub przekrzywione. Mogą być potrzebne po zakończeniu leczenia kanałowego lub po pęknięciu oraz złamaniu zęba. Materiały z których wykonuje się korony to stopy srebra i złota, tytan lub porcelana.
Liczba wizyt - dwie.
Trwałość - korony wytrzymują od pięciu do ponad piętnastu lat, w zależności od użytego materiału i poziomu higieny jamy ustnej.
Jak to się robi? Lekarz nadaje zębowi kształt podstawy dla korony. Wykonuje następnie wycisk, czyli formę na koronę, by ją dokładnie dopasować. Na następnej wizycie wykonana korona zostaje zacementowana na zębie. Korony pokrywające poważnie zniszczone żeby wymagają czasami użycia wkładu koronowo-korzeniowego.

Wszystkie pytania , które chciałbyś znać

Czy są jakieś specjalne zalecenia, których należy przestrzegać po leczeniu kanałowym, wykonaniu wypełnienia lub korony?
- dla wypełnień i koron: należy unikać picia gorących płynów lub pokarmów wymagających żucia aż do ustania zdrętwienia spowodowanego znieczuleniem (może to trwać do czterech godzin). Zapobiegnie się w ten sposób przypadkowemu oparzeniu ust gorącym napojem lub przygryzienia policzka lub języka. Potem można już jeść i pić co się chce. Czasami w leczonym zębie odczuwa się nadwrażliwość na gorąco i zimno, ale znika ona w ciągu jednego dnia.
- dla leczenia kanałowego: tkanki otaczające ząb mogą przejść w stan zapalny, a ząb może stać się wrażliwy. Sprzedawane bez recepty środki przeciwbólowe powinny ulżyć w bólu. Zęby poddawane leczeniu kanałowemu mogą się również przebarwić i mogą wymagać wybielania lub wykonania korony.

Czy moja korona wymaga jakiejś specjalnej higieny?
Trzeba być szczególnie dokładnym przy szczotkowaniu lub nitkowaniu. Resztki jedzenia i płytka nazębna pozostawione pod dziąsłem z pewnością doprowadzi do powstania choroby dziąseł lub powstania ubytków w zębie.

Dlaczego powinienem poddać się leczeniu kanałowemu? Czy nie można po prostu usunąć zęba?
O wiele lepiej jest mieć w ustach własne naturalne zęby i mieć ich tak dużo, jak to tylko możliwe. Kiedy usunie się choćby jeden i nie zastąpi się go sztucznym, sąsiednie zęby zaczynają się pochylać w stronę pustego miejsca. Może to negatywnie wpłynąć na zdolność żucia, twarz się zapada i ułatwione jest formowanie się płytki nazębnej. Istotne są tez koszty - trzeba pamiętać, że mosty są dużo droższe niż leczenie kanałowe.

Co zrobić gdy straci się koronę tub wypełnienie?
Natychmiast umówić się na wizytę u dentysty! Nie należy podejmować prób umieszczania wypełnia lub korony z powrotem w miejsce, z którego wypadły. Można wtedy zniszczyć ząb lub niechcący połknąć wypełnienie lub koronę. Po prostu należy przynieść je ze sobą do dentysty. W oczekiwaniu na wizytę trzeba szczególnie dbać o utrzymanie higieny tego fragmentu jamy ustnej: szczotkować i nitkować bardzo dokładnie.